Co pić podczas treningu?
Podczas intensywnego wysiłku fizycznego organizm traci wraz z potem sporo wody i składników mineralnych. Co pić podczas treningu i w jakiej ilości, by szybko uzupełnić ubytki wody w organizmie? Czy woda rzeczywiście najlepiej nadaje się do uzupełnienia płynów po intensywnym treningu?

 

Co tracimy w trakcie treningu?

W czasie dużego wysiłku fizycznego organizm traci wraz z potem sporo wody i cennych składników mineralnych, głównie sód, potas, magnez i wapń.

Wraz ze znaczną utratą wody i elektrolitów wydolność organizmu zaczyna się obniżać. Naukowo udowodniono, że utrata wody odpowiadająca 5% masy ciała powoduje spadek wydolności aż o 30%.

Zatem uzupełnianie płynów powinno być pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pamiętać po zakończeniu intensywnego treningu. Należy jednak pamiętać, że organizm powinien być nawadniany regularnie, a nie tylko wtedy, gdy poczujemy pragnienie.

Uczucie pragnienia to sygnał wysyłany przez mózg, że poziom wody w organizmie poważnie się obniżył. W takiej sytuacji powrót do prawidłowego poziomu nawodnienia jest bardzo trudny, ponieważ zaspokajając pragnienie, uzupełniamy ubytek wody maksymalnie w 65%-70%.

 

Napój izotoniczny zamiast wody?

Po intensywnym treningu większość z nas sięga po niegazowaną wodę źródlaną, sądząc, że czysta woda zostanie najszybciej wchłonięta przez organizm i uzupełni deficyt płynów. Konsystencja wody rzeczywiście sprzyja szybkiemu wchłanianiu, ale jej skład nie zapewnia uzupełnienia utraconych pierwiastków.

Jeśli decydujemy się na wodę, zamiast źródlanej, ubogiej w składniki mineralne, lepiej sięgnąć po wodę mineralną z przeważającą zawartością jonów sodu i potasu, gdyż to właśnie tych elektrolitów tracimy najwięcej wraz z potem.

Jednak woda mineralna nie uzupełni dostatecznie strat wodnych, elektrolitycznych i energetycznych, powstałych w organizmie podczas intensywnego wysiłku, a pita w dużych ilościach, powoduje obniżenie poziomu cukru w organizmie, co z kole przyczynia się do jego osłabienia.